Projezte se s námi ke štíhlosti i lepšímu zdraví

Opět jste o letošních svátcích nějaké to kilo přibrali?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Ukazuje vám po Vánocích ručička na váze vyšší číslo než před svátky? Nezoufejte, jedná se o tzv. „rychlá kila“. To znamená, jak rychle jste je nabrali, stejně tak rychle je možné se jich zbavit. Aby se tomu tak stalo, je potřeba začít s jejich řešením ještě dnes. Jakmile to totiž začneme odkládat (např. z důvodu dojedení veškerých zbytků cukroví), snadno se z těchto „rychlých kil“ stane trvalá nadváha.

Takže, jak se dostat po svátcích co nejrychleji zpět do formy?

Vánoční svátky představují především velmi radikální změnu jídelníčku oproti našemu běžnému. Vánoční jídla bývají velmi kalorická a během těchto pár svátečních dnů jsme schopni jich spořádat velké množství. Navíc si většina z nás během těchto dnů užívá i zaslouženého klidu a celkové pohody, což bohužel velmi často jde ruku v ruce s nedostatečným pohybem, takže se váha velmi snadno a rychle vyhoupne o několik kilo navíc. Nebojte se, naštěstí to, co váha ukazuje navíc, ještě neznamená, že jste ztloustli. Určitě víte, že energetická hodnota 1 kg tuku je cca 9000 kalorií. Když k tomu přičtete individuální kalorické potřeby (min 1000 kalorií za den), museli by jste k nabrání 3 až 4 kilogramů tuku spořádat okolo 30 až 40 tisíc kalorií, což představuje ohromné množství potravy.

Tak kde se ta hmotnost vzala?

Tělo nadbytek energie přeměňuje na glykogen (zásobu energie). Tato zásoba představuje i velké množství vody, na jeden díl glykogenu připadají čtyři díly vody.  O tom, kolik glykogenu se uloží rozhoduje několik faktorů, například dlouhodobá skladba stravy, fyzická kondice, typ postavy a další. Nejvyšší přírůstky na váze se objevují u lidí, kteří přijímají stravu s vysokým obsahem sacharidů.
Dobrou zprávou je, že glykogen se může z těla dostat relativně rychle a snadno.

Snižte příjem sacharidů

Během vánočních svátků jíme velké množství pochutin a vysokým obsahem jednoduchých cukrů (vánoční cukroví, různé zákusky, ale i sladké nápoje). To způsobuje ukládání glykogenu a kolísání hladiny cukru v krvi, což má za následek i nekontrolovatelnou chuť k jídlu.
Po Vánocích se proto doporučuje na pár dní vyhnout sladkým nápojům, výrobkům z bílé mouky, pšeničným chlebům a sladkostem, ideálně i ovoci. Pečivo a přílohy můžete nahradit pohankou, ovesnými vločkami, hnědou rýží nebo quinoou.

Přidejte více zeleniny

Během Vánoc obvykle zcela zapomínáme na zeleninu, která obsahuje vysoké množství vlákniny. Nedostatek vlákniny může způsobovat zažívací potíže jako je nadýmání, zácpa či bolest břicha. K návratu na normální hladinu se doporučuje konzumovat alespoň 3 porce syrové zeleniny (mrkev, okurky, brokolice, rajčata, salát, paprika a další). Tučný dresink nahraďte bílým jogurtem.

Normalizace jídla

Přestaňte s přejídáním, a to hned! Jídlo si rozdělte nejlépe do pěti přiměřených porcí. Každá porce by měla obsahovat vždy i nějaký zdroj bílkoviny (maso, ryby, vejce, luštěniny, tvrdé sýry). To vám pomůže lépe zvládnout pocity hladu i chutí.

Pijte hodně vody

Při příjmu dvou až tří litrů vody denně je pravděpodobné, že snížíte podkožní zásoby vody a tím také vyplavíte škodlivé toxiny. Vedle vody pijte také bylinné, zelené a bílé čaje. Obloukem se vyhněte slazeným nápojům, džusům a limonádám. Používání umělých sladidel je také lepší omezit, protože negativně ovlivňují inzulín a tím chuť na sladké.

Naplánujte si pohyb

Do předvánoční formy vám také pomůže jakákoliv forma pohybu. Nejsou hned nutné několika hodinové tréninky v posilovně. Pro začátek zcela postačí párkrát do týdne alespoň 30 minut rychlé chůze. Jak se vaše kondice začne opět vylepšovat, získáte i více energie a dalších aktivit můžete pak postupně přidávat. Vždy si však vyberte takový druh sportu nebo pohybu, který vás opravdu baví a tudíž bude pro vás potěšením, zařadit ho do svého života natrvalo.

Přidejte koření

Ostřejší koření, jako je chilli, kurkuma nebo červená paprika, zlepšují trávicí systém a trochu urychlují metabolismus. Přidáním skořice a zázvoru příznivě ovlivníte hladinu glukózy v krvi a chuť na sladké.