Projezte se s námi ke štíhlosti i lepšímu zdraví

Jak zvládnout Vánoce

Facebook
Twitter
LinkedIn
Blížícími se svátky vám přijdou možná vhod tipy, jak si Vánoce užít, ale vyhnout se nadbytečným kilogramům a následným výčitkám svědomí. Vánoce jsou přeci svátky klidu, míru a pohody. Tyto tipy navíc využijete kdykoli během roku, neplatí totiž jen pro Vánoce a Silvestr.

Zaměřte se na odpočinek spíše než na jídlo

Zkuste ty letošní Vánoce pojmout spíše jako příležitost si odpočinout než k hodování. Nejenom, že zbytečnými nákupy zásob jídla výrazně finančně ušetříte, ale taky toho nebudete mít doma ke konzumaci zbytečně moc.

Vynechejte sladké snídaně

Svátky skýtají přehršle příležitostí, jak si užít spoustu dobrot. Hromady cukroví, několik porcí bramborového salátu, smaženého kapra, omáček, knedlíků a tak dále. Pokud si nechcete zcela odepřít tyto „dobroty“, zkuste alespoň přes svátky vynechat sladké snídaně. Vánočka s máslem a marmeládou na Štědrý den je samozřejmost, ale další dny to zkuste jinak. Zkrátka tak, jak jste zvyklí přes rok. Celozrnné pečivo, žervé, šunka, sýr a zelenina. Nebo případně tvaroh s jogurtem a kousek čerstvého ovoce. Palačinky, lívance, sladké cereálie… často skýtají velké množství energie. Proč se ládovat palačinkami, když na nás ke kávě čeká cukroví?

Na návštěvě ochutnejte to, co doma nemáte

Zkuste se na návštěvě zaměřit na to, co jste sami nepřipravovali či nepekli, případně na specialitu hostitele. Má vaše sestra linecké a vanilkové rohlíčky stejné jako vy, protože recept jste obě podělily po babičce? Pravděpodobně vás tedy žádný nový chuťový zážitek nečeká. Jenže vaše sestra na rozdíl od vás pekla druh cukroví, který vy v repertoáru nemáte. Tak ochutnejte ten. Naopak pokud se na stole mezi dobrotami vyskytuje miska chipsů či solených oříšků, ty můžete s klidným srdcem vynechat. To přeci znáte a opět vás chuťově nijak nepřekvapí. Navíc jsou to přesně ty pochutiny, u kterých bohužel nezůstane jen u jednoho kousku.

Zařaďte pohyb

Choďte na procházky! Chůze je jeden z nejprospěšnějších pohybů co se týče prevence kardiovaskulárních chorob. Pomůžete tak svému zdraví hned několikrát – zvýšíte výdej energie potřebný ke spálení přijatých kalorií a ještě prospějete svému pohybovému aparátu a srdci. Navíc alespoň na chvilku budete zaručeně mimo dosah jídla…

Méně znamená více

Zkuste se zaměřit více na kvalitu než na kvantitu. Nekupujte ani nevařte hordy jídla, které pak musíte dojídat několik dní po sobě. Smažený kapr s bramborovým salátem stejně nejlépe chutná na tu slavnostní štědrovečerní večeři. Vánoce jsou výbornou příležitostí koupit si například kvalitní a klidně i dražší maso na steak. Nesníte jej kilo, ale jen dvě porce. Když jej doplníte zeleninovým salátem a pečenými brambory v troubě máte luxusní oběd nebo večeři bez zbytečných kalorií navíc.

ŠTĚDRÝ VEČER S LEHKOSTÍ… 

Štědrý den je téměř za dveřmi a nás čeká nejoblíbenější večeře celého roku. 

Tím nejtradičnějším pokrmem štědrovečerního menu je dle zvyklostí samozřejmě smažený kapr v trojobalu s bramborovým salátem.

Pokud to takto máte rádi a nechcete nic měnit, užijte si ho a nic neřešte. Pokud byste však rádi svému tělu odlehčili, řiďte se následujícími tipy.

Nic si nezakazujte, z jednoho jídla nepřiberete

Spíše si vždy dopředu naplánujte, co všechno si během dne dovolíte a dejte tomu určité hranice. Nestane se pak, že se přistihnete u toho, jak si nakládáte už několikátou lžíci bramborového salátu a padá do vás třetí talířek s cukrovím.

Nezapomeňte na své dobré zvyky všedních dnů

Vyberte ty co nijak „nebolí“ a nepokazí vaše vánoční tradice. Ráno začněte teplou vodou s citrónem – pití teplé vody s citrónem po ránu může napomáhat a předcházet různým zdravotním problémům, jako jsou bolest hlavy, obezita, zácpa, problémy se srdcem apod. Citrón pomáhá odkyselení žaludku, posiluje imunitu a pomáhá dobrému trávení. Během dne stále dodržujete dostatečný pitný režim a ani v tento den nevynechejte výživný program Formule 1 s Proteinem! Dodají vašemu tělu tak potřebné živiny (a to v pouhých 190 kcal) a pocit sytosti, takže předejdete zbytečné konzumaci jiných kalorických jídel.

Zapojte jogurt

Starý, ale osvědčený trik, jak snížit energetickou hodnotu bramborového salátu tím, že část majonézy nahradíte jogurtem a na chuti to nikdo nepozná. Nebo vyzkoušejte tradiční salát od našich sousedů. Vídeňský salát chutná skvěle a není tak energeticky náročný. Patří do něj pouze uvařené brambory, cibule, hovězí vývar, olej, ocet, sůl a pepř. Důležité je smíchat ještě horké brambory s horkým vývarem, aby se uvolnil škrob z brambor a vytvořil lepivé pojivo salátu nahrazující majonézu.

Odstraňte přebytečnou mastnotu z ryby

Během smažení si vedle na plotýnku připravte hrnec s vroucí vodou. Osmažené kousky ryby chytněte do kleští a na 3 vteřin ponořte do VROUCÍ vody. Nebojte se toho, vyzkoušejte na jednom kousku. Ryba zůstane i tak křupavá, pouze se z ní stáhne přebytečný tuk.

Objevte „Hrašku“ na smažení

Hraška je produkt z hrachu a bezlepkových obilovin dostupný dnes i v běžných obchodech. Prášek se smíchá s vodou a vytvoří těstíčko, ve kterém se ryba (řízek) obalí. Je to praktičtější než trojobal, protože obalujete pouze v jedné ingredienci a výživová hodnota je oproti bílé housce a mouce neporovnatelně vyšší.

Smažte na kvalitním tuku

Zvolte ke smažení tuk, který je kvalitní a má vysoký bod zakouření, tzn. že se snadno nepřepaluje. Ideální je vepřové sádlo nebo ghí máslo.

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu štědrovečerního jídla, užijte si ji v plnosti, poklidu a především ve společnosti, která je Vám milá.

Krásné Vánoční svátky!